Τετάρτη 14 Απριλίου 2010

Εσπασαν καρδιές!

Στο καλύτερο παιχνίδι που παρακολούθησαν οι Σερραίοι φίλοι του μπάσκετ φέτος, οι Ικαροι επικράτησαν της Δάφνης στη δεύτερη παράταση. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, γεμάτος ανατροπές, κρίσιμες επιθέσεις αλλά και εντάσεις. Η κανονική διάρκεια έληξε με τις ομάδες ισόπαλες στο 82-82, το πρώτο έξτρα πεντάλεπτο με 91-91, ενώ πολύτιμη νίκη ήρθε για την ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη με 106-105, αφήνωντας πλήρως ευχαριστημένους τους περίπου 800 σερραίους φιλάθλους που δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα.
Οι Ικαροι μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν με 2-8 στο 5'. Ενα σερί 12-0 όμως, βασισμέμο στην καλή άμυνα, έφερε τους σερραίους μπροστά με 14-8, για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 16-12. Στην β΄περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Τοπούζη, Παβλίσεβιτς και Τότσιο έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 11 πόντους (30-19 στο 17'), όμως ο επιθετικός οίστρος του Φώτη Βασιλόπουλου επανέφερε τη Δάφνη στο παιχνίδι. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Αβαλιτς και Βασιλόπουλου, η αθηναϊκή ομάδα κατάφερε να φύγει για τα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο στο 33-33.
Ο γκαρντ της Δάφνης οδηγούσε την ομάδα του επιθετικά και στην τρίτη περίοδο, όπου τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά για τους Ικάρους. Η Δάφνη απέκτησε μια διαφορά 10 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 53-63, κάνοντας το κλειστό της Κοιλάδας να "παγώσει" προσωρινά.
Οι "κυανοκίτρινοι" ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το 33', οπότε και οι Τότσιος, Πεχλιβάνης πέτυχαν κρίσιμους πόντους για να φτάσουμε στο 75-79, 1.35” πριν τη λήξη. Το τρίποντο και φάουλ του Κώστα Πεχλιβάνη σε εκείνο το χρονικό σημείο ισοφάρισε σε 79-79, ενώ ο γκαρντ των Ικάρων ήταν εύστοχος και στις πιο κρίσιμες βολές του αγώνα (3/3, 1" πριν τη λήξη του αγώνα) οδηγώντας το ματς στην παράταση.
Η αποβολή του Φώτη Βασιλόπουλου με 5 φάουλ στην έναρξη της παράτασης δεν αποσυντόνισε τη Δάφνη, που βρήκε τις λύσεις στο πρόσωπο του Νίκου Τσούτσου, που πέτυχε 2 τρίποντα. Με καλάθια των Πεχλιβάνη και Ασημακη οι Ικαροι προηγήθηκαν με 91-89, η ψυχραιμία όμως του Αβαλιτς στις βολές οδήγησε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση.
Οι Ικαροι έδειξαν αποφασιστικότητα με την έναρξη, φτάνοντας στο 96-92 και στο 100-93 (με δίποντο του Φίλιππου Συμεωνίδη). Η τελευταία προσπάθεια των φιλοξενουμένων να πάρουν το παιχνίδι (έφτασαν μέχρι και το -1, 104-103), δεν στέφθηκε από επιτυχία, καθώς το δίποντο του Μίλος Παβλίσεβιτς στην τελευταία επίθεση των Ικάρων χάρισε τη νίκη στους σερραίους, δίνοντας το έναυσμα για τους πανηρισμούς των εκπληκτικών οπαδών της ομάδας.
«Τα ματς που… σκοτώνουν τους προπονητές»
Ευχαριστημένος από την κατάκτηση της 10ης νίκης της ομάδας στο πρωτάθλημα εμφανίστηκε ο προπονητής των Ικάρων, Λευτέρης Χατζηκυριακίδης: «Ηταν από αυτά τα παιχνίδια που τα χαίρεται ο κόσμος. Με τέτοια ματς δημιουργούνται φίλαθλοι και… πεθαίνουν οι προπονητές. Συγχαρητήρια στα παιδιά, που δεν έπαψαν να πιστεύουν στη νίκη, ακόμα και όταν τα πράγματα ήταν πολύ άσχημα για μας. Απαιτήσαμε τη νίκη από τους εαυτούς μα και την κατακτήσαμε. Συγχαρητήρια και στη Δάφνη, γιατί έκανε σήμερα το καλύτερο φετινό της παιχνίδι.
Ηταν μια σημαντική νίκη, αφού φτάσαμε τις 10 στο πρωτάθλημα. Χρειαζόμαστε άλλες δύο για να σωθούμε. Πρέπει να ηρεμήσουμε και περιμένω να παρουσιαστούμε καλύτεροι στην Κρήτη, απέναντι στον ΟΦΗ. Ο κόσομος μας βοήθησε πάρα πολύ και τον περιμένουμε και στα υπόλοιπα εντός έδρας παιχνίδια».
«Μπορούσαμε να το τελειώσουμε νωρίτερα»
Ο εκ των πρωταγωνιστών της νίκης των γηπεδούχων, Κώστας Πεχλιβάνης, δήλωσε: «Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη και αγωνιώδη τρόπο, αν και θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα. Δείξαμε χαρακτήρα στα δύσκολα και δικαιωθήκαμε. Θα πανηγυρίσουμε σήμερα και από αύριο ξεκινάμε την προετοιμασία μας για το δύσκολο ματς του Ηρακλείου με τον ΟΦΗ. Ευχαριστούμε τον κόσμο, που δημιουργεί ίσως την καλύτερη και πιο υγιή ατμόσφαιρα της κατηγορίας».
Διαιτητές: Μαχαιριανάκης - Σιορέντας - Μήτσιου.Τα δεκάλεπτα: 16-12, 33-33, 53-63, 82-82, 91-91, 106-105.ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 21 (3), Γυμνόπουλος 2, Τότσιος 17 (1), Ιωσηφίδης 1, Παπουδάς, Χόχλερ 7 (1), Συμεωνίδης 15, Ασημάκης 11 (1), Παβλίσεβιτς 20, Βοιβατόπουλος, Τοπούζης 12. ΔΑΦΝΗ (Ζαβός): Καπερώνης, Βασιλόπουλος 28 (5), Σεφερίδης 7, Πέκοβιτς 20, Λιανός 4, Λόλας 11, Άβαλιτς 11 (2), Τσούτσος 15 (2), Γιαννουλάκος 9.