Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2009

Παραλίγο θρίαμβος στην Πάτρα!

Απίστευτη ήττα για τους Ικάρους Σερρών στην Πάτρα! Οι «κυανοκίτρινοι», παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με 15 πόντους διαφορά στο τέλος του α’ ημιχρόνου (36-51), έχασαν με 99-94 από την τοπική Ολυμπιάδα, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο.
Οι Ίκαροι μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν καλό μπάσκετ και κατάφεραν να προηγηθούν στο α’ δεκάλεπτο με 25-14, με κύριους επιθετικούς άξονες τους Πεχλιβάνη και Συμεωνίδη. Με δυνατή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, οι παίκτες του Στάθη Καμαράκη έβρισκαν τις λύσεις και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-51.
Ενώ όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά για τους Σερραίους, ένα σερί 31-14 της Ολυμπιάδας στην τρίτη περίοδο έδωσε την ευκαιρία στους Πατρινούς να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Η Ολυμπιάδα με ηγέτη τον Γκαγκαλούδη που έδωσε επιθετικό ρεσιτάλ με 41π. συνολικά, αλλά και άξιο συμπαραστάτη τον Γερμανό Μάντριχ, γύρισε το παιχνίδι μέσα σε δέκα λεπτά και βρέθηκε να προηγείται με 67-65. Η κατάσταση εξομαλύνθηκε στην τελευταία περίοδο για τους Ικάρους με πρωταγωνιστή τον Κώστα Τότσιο, όμως η ψυχολογία είχε γυρίσει υπέρ των «πορτοκαλί» και μοιραία οι Πατρινοί επικράτησαν με 99-94.
Μόνο νίκη με το Πέραμα
Οι Ίκαροι βρέθηκαν κοντά σε μια σπουδαία νίκη, όμως έφυγαν με το κίτρινο φύλλο αγώνα. Η ομάδα μας έδειξε ότι μπορεί να πετύχει σημαντικά πράγματα, αφού βρέθηκε να προηγείται με 16 πόντους μέσα σε μια πολύ δύσκολή έδρα. Όλοι πλέον ρίχνουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με το Πέραμα το Σάββατο (31/10, 17.30) στο Κλειστό της Κοιλάδας, όπου η νίκη είναι επιτακτική ανάγκη.
Τα δεκάλεπτα: 14-25, 36-51, 67-65, 99-94.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τσολάκης): Μουλάκης 3 (1), Τομαράς 13 (2), Ορφανός 5 (1), Μάντριχ 19, Κούρτης 4, Θεοδωράκος, Σπανούλης, Κοσάνοβιτς 6, Γεωργίτσης, Γκαγκαλούδης 41 (5), Καφετζής, Κακαρούδης 9.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 23 (5), Παβλίσεβιτς, Τότσιος 27, Γεωργαντζάς, Ιωσηφίδης, Μουζακίτης, Χόχλερ 3, Ασημάκης 3, Συμεωνίδης 11, Βοϊβατόπουλος 15 (1), Τοπούζης 12.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: Παγκράτι - ΚΑΟΔ 63-51Αιγάλεω - Αρκαδικός 67-69Ξάνθη - ΟΦΗ 77-74ΑΓΟΡ - Δάφνη 77-67Ολυμπιάδα Π. - Ίκαροι Σερρών 99-94Πέραμα - Ηρακλής 48-59 Ίκαρος / Έσπερος - Νήαρ Ηστ 90-94 Αμύντας - Ερμής Λαγκαδά 81-75