Τρίτη 18 Μαΐου 2010

Με άμυνα από γρανίτη...

Το σημαντικότερο βήμα για την παραμονή τους στην Α2 έκαναν οι Ικαροι, που επιβλήθηκαν άνετα στο κλειστό της Κοιλάδας του Παγκρατίου με 72-57. Στηριζόμενοι στην πολύ δυνατή τους άμυνα, οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχτηκαν μόλις 4 πόντους, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Οι Ικαροι μπήκαν δυνατά από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 16-6, 2 λεπτά πριν τη λήξη του α’ δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή το Θανάση Τοπούζη (2/2 βολές και 3/3 δίποντα στην πρώτη περίοδο), όμως με δύο συνεχόμενα καλάθια και φάουλ των Τσιότρα και Βαρδιάνου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 16-12.

Με τον Φίλιππο Συμεωνίδη να αναλαμβάνει το σκοράρισμα και βοήθειες από τους Τότσιο και Παβλίσεβιτς, οι σερραίοι βρέθηκαν να προηγούνται μέχρί και με 13 πόντους (34-21 στο 18’). Χτυπώντας από τη γραμμή των 6,25, το Παγκράτι «εξαφάνισε» αυτό το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχόνου, με ηγέτη το Νίκο Κακλαμάνο. Με τρίποντο του Ασημάκη πάνω στη λήξη διαμορφώθηκε το 40-37.

Η αποφασιστικότητα των Ικάρων στο τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά «κλείδωσε» το ματς για την ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη. Με άμυνα για σεμινάριο οι Ικαροι κράτησαν την αθηναϊκή ομάδα μόλις στο ένα εύστοχο σουτ εντός παιδιάς σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 17-4) και με τον Τότσιο να οδηγεί επιθετικά, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 28’ (54-38).

Δείχνοντας την απαιτούμενη σοβαρότητα στην τελευταία περίοδο, οι Ικαροι πέτυχαν την πιο άνετη φετινή τους νίκη και μάλιστα με αντίπαλο μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης χρησιμοποίησε στα τελευταία λεπτά όλους τους παίκτες του και έδωσε στον κόσμο της ομάδας (περίπου 700 φίλαθλοι βρέθηκαν στο κλειστό) την ευκαιρία να χειροκροτήσουν τους πρωταγωνιστές κατά την αντικατάστασή τους. Το τελικό 72-57 άφησε ευχάριστη γεύση σε παίκτες, τεχνική ηγεσία και κόσμο.

«Δείξαμε πόσο το χρειαζόμασταν»

Στο υψηλό κίνητρο των παικτών του στάθηκε στη συνέντευξη Τύπου ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης: «Περάσαμε μια εδομάδα αγωνίας και άγχους. Προερχόμασταν από ένα κακό παιχνίδι στη Δράμα και παράλληλα παίζαμε απέναντι σε μια ομάδα που την προηγούμενη αγωνιστική είχε κάνει την καλύτερη εμφάνισή της φέτος. Βγάλαμε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ. Σε αυτά τα παιχνίδια το κίνητρο παίζει τον σπουδαιότερο ρόλο και εμείς δείξαμε πόσο πολύ χρειαζόμασταν το παιχνίδι. Δεν κλειδώσαμε ακόμα την κατηγορία, όμως με τέτοιες εμφανίσεις δεν θα έχουμε πρόβλημα».

Ο προπονητής του Παγκρατίου, Δημήτρης Παπαδόπουλος, τόνισε: «Συγχαρητήρια στους Ικάρους για τη δίκαιη νίκη. Εδειξε μεγαλύτερη θέληση και ενέργεια. Εμείς ειχαμε ένα κακό απόγευμα, ρισκάραμε κάποιες παγίδες που δεν βγήκαν και μοιράια χάσαμε το παιχνίδι. Εξάλλου με 16/27 βολές δεν θα μπορούσαμε να έχουμε ιδιαίτερη τύχη».

Ο Κώστας Τότσιος μίλησε εκ μέρους των αθλητών των Ικάρων: «Γνωρίζαμε ότι θα ήταν μια δύσκολη αναμέτρηση. Είχαμε χαρακτηρίσει αυτό το παιχνίδι ως “το μάτς της χρονιάς” και το αντιμετωπίσαμε ακριβώς έτσι. Κλειδί της νίκης μας ήταν η άμυνα απέναντι σε ένα ποιοτικό και έμπειρο ρόστερ».

Με δύο παιχνίδια να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, οι Ικαροι νιώθουν πλέον πιο άνετα όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία. Ενδεχόμενη νίκη επί του Αιγάλεω στην Αθήνα το ερχόμενο Σάββατο θα «σφραγίσει» την παραμονή.

Διαιτητές: Γκούμας – Πολυχρονίδης - Μήτσιου
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 40-37, 57-41, 72-57
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 1, Τότσιος 16 (2τρ. 7ρ., 3ασ.), Γεωργαντζάς, Χόχλερ 10 (2τρ., 4ασ., 2κλ.), Συμεωνίδης 14, Ασημάκης 9 (2), Παβλίσεβιτς 4, Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 14 (7ρ.), Ιωσηφίδης, Παπούδας, Γυμνόπουλος 2.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Παπαδόπουλος): Τσιάκος, Κανταρτζής, Παπαργυρόπουλος 6 (2), Βαρδιάνος 15 (2τρ., 5ρ.), Κακλαμάνος 8 (2/6τρ., 3ασ.), Τσιότρας 4, Βαρδαβάς 5, Χαρισμίδης 8, Μοσχοβίτης 11 (1), Κοτρότσιος.